Objawy
Fizjologiczna objętość jednej porcji moczu wynosi ok. 250-350 ml. Przy takiej objętości parcie na pęcherz nie powinno sprawiać bólu, niemożności przetrzymania parcia czy wyciekania moczu.
Dość często nieprawidłowe nawyki jeszcze z dzieciństwa, powodują zaburzenie pracy pęcherza i oddawania moczu. Polecenia: “Idź zrób na zapas.” czy “Wyciśnij chociaż kropelkę.”, “Na pewno coś wyciśniesz.” powodują, że od dzieciństwa trenujemy pęcherz w nieprawidłowy sposób, co w dorosłym życiu skutkuje tym, że ludzie w czasie spaceru muszą odwiedzić kilka toalet, a na starość – nie wyjdą z domu, bo są niewolnikami własnego pęcherza. Chodzą do toalety nawet kilka razy na godzinę, wypierając mocz brzuchem, bo w tak krótkim czasie nie zdąży uzbierać się sensowna ilość moczu.
Takie nawyki niestety sprawiają, że nie wypierają jedynie kilku kropli moczu, lecz obciążają i wypychają wszystkie narządy dna miednicy. Skutki ich obniżania nie będą widoczne w wieku nastoletnim, lecz wielokrotnie powtarzanie tej czynności przez lata, może przynieść opłakane skutki. Dzieje się tak, gdyż z wraz wiekiem ilość kolagenu, a co za tym idzie – stabilność zawieszenia narządów miednicy mniejszej i odporność na przeciążenia – spada.
Częstomocz: leczenie
Jak więc leczyć częstomocz? Przede wszystkim zrób dzienniczek mikcji (oddawania moczu) (kliknij i pobierz), by uświadomić sobie jak pracuje Twój pęcherz (tu znajdziesz parametry fizjologiczne mikcji). Po tym wprowadź trening pęcherza.
Co to oznacza? Jeśli czujesz parcie na pęcherz, nie idź do toalety. Przetrzymaj to parcie. Zajmij głowę czymś innym, np. trudnym działaniem matematycznym lub kontynuuj to, co właśnie robisz. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w ten sposób odwracasz uwagę mózgu od wzrastającej potrzeby oddania moczu. Taka sytuacja zmusza wypieracz pęcherza do rozluźnienia się, a pęcherz rozciąga się, przez co zwiększa swoją objętość.
Po tygodniu treningu zrób kolejny dzienniczek mikcji. Zobaczysz, że odstępy między mikcjami oraz porcje wydalanego moczu znacznie się zwiększyły. Jeśli pęcherz wybudzał Cię w nocy, może się okazać, że przestanie lub opóźni się pora wybudzenia. Porównaj sobie swoje parametry z dzienniczka mikcji z fizjologicznymi (kliknij tutaj).
Częstomocz towarzyszy także wielu chorobom układu moczowego. Niestety, wówczas nie jest tak prosty w leczeniu. Na początku trzeba przede wszystkim dojść do przyczyny problemu, ponieważ w tych przypadkach, częstomocz jest jedynie jednym z wielu objawów.
Jakim chorobom często towarzyszy? Są to m. in.:
- zakażenie układu moczowego (ZUM),
- nokturia,
- przerost prostaty,
- stan po porodzie siłami natury z użyciem próżnociągu,
- niewydolność wypieracza przy zaleganiu moczu,
- śródmiąższowe zapalenie pęcherza,
- reakcja alergiczna.